Strona Główna
>>redakcja
>>Księga
>>linki
>>ankiety
>>wymiana
Najwyższe budynki na œwiecie

>>
CNT
>>Petronas T.
>>Sears Tower
>>WTC
>>Empire State B
>>Jin Mao
Najwyższe budynki w Polsce

>>
Pałac K i N
>>Warsaw T. C.
>>W.C.F.
>>Hottel Marriott
>>Intraco II
>>TPSA
>>Milennium P.
>>FIM Tower
Najwyższe budynki w Europie

>>
Commerzbank
>>Messetrum
>>Canada Squer
>>Lomonosov U.
>>Main Tower
>>Pałac K i N
Ciekawostki

>>Historia i
przyszłość  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  

 

Canadian National Tower - Kanada

W rankingu najwyższych budynków na świecie zaimuje miejsce 1


Stojąca nad brzegiem jeziora Ontario przy Front Street West 301 wieża telewizyjna - CN Tower - miała być centralnym akcentem Metro Centre - projektu przebudowy śródmieścia kanadyjskiego miasta Toronto mającego zgodnie z planem kosztować miliard dolarów. Gdy w roku 1972 kosztowny plan Metro Centre powędrował do szuflady, Kanadyjskie Koleje Państwowe (Canadian National Railways - CNR) zdecydowały się sfinansować budowę wieży telewizyjnej. Niezwykłość projektu uzasadniała według inwestora ryzyko komercyjne przedsięwzięcia.
Dziś, oddana do użytku 26 czerwca 1976 roku wieża CN (Canadian National), wyrasta wśród zieleni z malowniczymi tarasami schodzącymi do dużego stawu okalającego teren parku. Do wieży oraz położonych w dogodnym sąsiedztwie Sky Dome i Centrum Konferencyjnego Metro Toronto można dostać się nadziemnym przejściem łączącym ją ze stacją Union.
Teren wokół wieży poddany został ostatnio dość znacznym przeobrażeniom. Wokół otoczonej zielenią podstawy budowli wzniesiono budynki, w których można wziąć udział w takich interaktywnych multimedialnych widowiskach, jak animowane skoki na linie ze szczytu wieży lub loty na lotni z tego samego punktu startowego. Wyświetlane są także filmy o samej wieży.
Cztery przeszklone windy błyskawicznie wynoszą turystów na szczyt budowli. Każda z wind może jednorazowo pomieścić 22 osoby i poruszać się z prędkością 366 metrów na minutę. Oznacza to, że mogą one wynieść na szczyt ponad 1200 osób w ciągu każdej godziny. Ostatnio zwiększono ładowność wind, dzięki czemu istnieją uzasadnione nadzieje na to, że liczba odwiedzających wieżę w ciągu roku przewyższy 1,8 miliona - ten wynik został osiągnięty w 1997 roku. W następnym, 1998 roku przeprowadzono remont.
Pędząca ze znaczną, jak na ten środek lokomocji, prędkością - 32 km/h - winda potrzebuje zaledwie 58 sekund, by osiągnąć platformy obserwacyjne, zwane w mieście Podniebnym Strąkiem. Platformy to siedmiopiętrowa struktura ulokowana między 335,5 a 366 metrem od poziomu podstawy. Z poziomu widokowego można obserwować wspaniałą panoramę Toronto. Widać stąd wzgórza odległe nawet 120 kilometrów od miasta. Dzięki specjalnym urządzeniom można zrobić sobie zdjęcie, na którym osoba fotografowana sprawia wrażenie "zawieszonej" poza platformą widokową. Poziom szklanej podłogi, jak sama nazwa wskazuje, wyposażono w przezroczystą podłogę, dzięki czemu można patrzeć pionowo w dół - z wysokości 342 metrów.
Miasto i okolicę można obserwować przez odpowiednio rozmieszczone lunety, przybliżające 200-krotnie. Są to największe na świecie lunety o zmiennej ogniskowej, skonstruowane zostały specjalnie dla CNT. Zaprojektowano je tak, by patrzący miał złudzenie lotu nad miastem z prędkością 100 km na minutę. Powyżej siedmiopiętrowej konstrukcji platform znajduje się najwyższa na świecie galeria widokowa umieszczona na wysokości 447 metrów.
Restauracja 360 jest największą i najwyżej usytuowaną obrotową restauracją na świecie. Może pomieścić 416 gości, którzy mogą jeść, spoglądając na miasto z wysokości 351 metrów. Restauracja kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a pełny obrót zajmuje jej 90 minut. Platformy obserwacyjne mieszczą także bar, dwa teatry oraz dobrze wyposażone sale konferencyjne - przeznaczone dla przedstawicieli biznesu.
Szczytowe 102 metry wieży tworzy stalowy maszt transmisyjny, który funkcjonuje jako antena większości lokalnych rozgłośni radiowych i programów telewizyjnych. Maszt telewizyjny jest osadzony na specjalnej podstawie wykonanej z sześciometrowej grubości betonu. 2 kwietnia 1975 roku za pomocą helikoptera wyniesiono i zamontowano szczytowy element masztu. Wtedy też wieża osiągnęła wysokość całkowitą 553,33 metra, co czyni ją najwyższą swobodnie stojącą konstrukcją na naszej planecie.
Wieża CN jest niewątpliwie cudem architektury i myśli konstruktorskiej. Jej budowa wymagała opracowania rozwiązań problemów, które powstały wskutek kształtu i wielkości planowanej budowli. trzon kolumny wieży, o przekroju w kształcie litery Y, osadzony jest na fundamencie z betonu i stali o grubości 6,7 metra, spoczywającym na rodzimej skale (łupek) zalegającej 15,25 metra pod powierzchnią gruntu.
Wieżę wykonano z najwyższej jakości betonu, zbrojonego i zagęszczanego na miejscu. Średnie tempo budowy wieży wynosiło 6 metrów dziennie. Aby dokładnie zachować wymagane kąty, podczas budowy używano całej rozmaitości najprecyzyjniejszego sprzętu optycznego i geodezyjnego. Pion zastosowany w pracach budowlanych był najdłuższy spośród dotąd zastosowanych. W środku trzonu wieży zawieszono stalową linę o łącznej masie 113,5 kg.
Całkowita masa wieży wynosi 132 080 ton. Przy budowie użyto 40 545 metrów sześciennych betonu i 129 km stalowych lin, 5080 ton stali zbrojeniowej oraz 610 ton stali konstrukcyjnej. Wiejące na wysokości pół kilometra nad ziemią wiatry powodują wibracje i kołysanie masztu telewizyjnego. Jest ono kontrolowane przez dwa absorbery - tłumiki drgań umieszczone na wysokości 488 metrów i 15,25 metra wyżej. Są one precyzyjnie dostrojone do dwóch częstotliwości drgań i drgają w kierunku przeciwnym do ruchu wieży i masztu.
Koszt budowy wieży CN wyniósł 44 mln amerykańskich dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza daje 250 mln dolarów. Ostatnia renowacja budowli (między innymi pomalowanie 7 tysięcy metrów kwadratowych ścian) kosztowała 26 mln dolarów. Przy budowie zatrudnionych było 1537 osób. Każdego roku w wieżę trafia 200 piorunów. Innym rekordem wieży jest najdłuższa w świecie pionowa klatka schodowa o 2570 stopniach.

Canadian National Tower Canadian National Tower Canadian National Tower Canadian National TowerSerwis Warcraft3


Stary wygląd str. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(c) Copyright by MIKI
Wszelkie prawa zastrzeżone