Strona Główna
>>redakcja
>>Księga
>>linki
>>ankiety
>>wymiana
Najwyższe budynki na œwiecie

>>
CNT
>>Petronas T.
>>Sears Tower
>>WTC
>>Empire State B
>>Jin Mao
Najwyższe budynki w Polsce

>>
Pałac K i N
>>Warsaw T. C.
>>W.C.F.
>>Hottel Marriott
>>Intraco II
>>TPSA
>>Milennium P.
>>FIM Tower
Najwyższe budynki w Europie

>>
Commerzbank
>>Messetrum
>>Canada Squer
>>Lomonosov U.
>>Main Tower
>>Pałac K i N
Ciekawostki

>>Historia i
przyszłość 

 

 

 


 

 

 

 
 
 

 

 

 

Sears Towers - USA

W rankingu najwyższych budynków na świecie zaimuje miejsce 3


110-cio piętrowy Sears Tower jest officjalnie najwyższym biurowcem na świecie. Sears Tower został zaprojektowany przez SKIDMORE, OWINGS, i MERRILL.


# Sears Tower mierzy 443 metry, a wraz z dwoma bliźniaczymi antenami na szczycie budynku wysoki jest na 520metrów.
# Budowa wieżowca trwała trzy lata.
# Aż do skończenia go pracowało nad nim 1600 osób.
# Budynek otwarto w 1973 r.
# Szkielet wieżowca składa się z 76000 ton stali.
# Betonu użytego do budowy budynku wystarczyłoby na wybudowanie ośmio pasmowej autostrady długiej na 8 kilometrów.
# Budynek posiada także 16000 przyciemnianych okien.
# Sears Tower podzielony jest na trzy części.
# Posiada system 106 wind wliczając 16 wind towarowych.
# Sześć automatycznych wind do mycia szyb myje zewnętrzną część budynku osiem razy w roku.
# Poziom widokowy znajduje się 412 metrów nad ziemią.
# Dwie ekspresowe windy wyjeżdżają na górę w ciągu minuty.
# A odwiedza go 50 milionów osób z całego świata.


Ten 110-cio piętrowy wieżowiec w Chicago jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Sears Tower ma 443 metry wysokości i jest o ponad 60 metrów wyższy od Empire State Building w Nowym Jorku.
Niebotyczny gmach wzniesiony został dla Sea Panuje ogólna zgoda co do tego, że drapacz chmur został wymyślony w Chicago, trzecim pod względem wielkości mieście USA W 1852 roku Elisha Otis wynalazł windę. W 1871 roku, gdy przystępowano do odbudowy miasta po wielkim pożarze, wykorzystano, masowo już wówczas produkowaną, stal. Dzięki tym wynalazkom można było budować coraz wyższe domy. Pierwszy wieżowiec wzniesiono w 1882 roku dla Home Insurance Company. Był on pierwszym domem, w którym zastosowano stalową konstrukcję szkieletową, miał 10 pięter, o 100 mniej niż wybudowany 90 lat póżniej Sears Tower.rs Roebuck Company.
Wieżowce okazały się idealnym rozwiązaniem problemu, jaki stanowiła rosnąca cena ziemi w centrach wielkich miast. Nowe materiały i nowe technologie pozwalały na nieustanne udoskonalanie konstrukcji budynków, których szkielety składały się z łączonych na różne sposoby stalowych belek. Niektóre wieżowce zbudowane są ze stalowych rur o prostokątnym przekroju, co zabezpiecza je przed działaniem silnych wiatrów. Wewnątrz tych konstrukcji znajdują się bezpieczne i wygodne mieszkania.
Budowa Sears Tower trwała trzy lata i została ukończona w 1973 roku. Uczestniczyło w niej 2400 robotników. Unikalna konstrukcja szkieletu składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju, które tworzą razem wielką kwadratową podstawę budynku. Opierają się one na betonowych fundamentach wpuszczonych głęboko w skały znajdujące się pod ziemią. Dziewięć zespawanych razem rur wznosi się na wysokość 50 pięter, następnie budynek zaczyna się zwężać. Do 66 piętra dochodzi siedem rur, do 90 tylko pięć. Ostatnich 20 pięter to już tylko dwie rury. Dwie anteny telewizyjne sięgają na wysokość 520 metrów, czyli ponad pół kilometra. Ze stali zużytej na budowę Sears Tower można by zrobić 52 Wnętrza tego ogromnego budynku mają ponad 418 000 metrów kwadratowych powierzchni. To więcej niż 57 boisk piłkarskich. Sears Tower obsługują 104 błyskawiczne windy zgrupowane w trzech pionach, co ułatwia gościom poruszanie się po budynku. Ogniotrwałe pokrycie drapacza chmur składa się z barwionego na czarno aluminium i ponad 16 000 przyciemnianych szyb. Osiem razy w roku sześć automatycznych zmywarek pucuje Sears Tower do czysta.
000 samoch Co roku wieżowiec Sears Tower odwiedza 1,5 miliona turystów. Dwie ekspresowe windy zawożą ich w ciągu niecałej minuty na 103 piętro. Z kondygnacji widokowej goście podziwiać mogą panoramę Chicago. W hallu Sears Tower znajduje się ogromny "wallmobile", dzieło słynnego rzeźbiarza Alexandra Caldera.

Sears Towers Sears Towers Sears Towers Sears Towers


Serwis Warcraft3


Stary wygląd str.
  

 

 

 

 

 (c) Copyright by MIKI
Wszelkie prawa zastrzeżone