Strona Główna
>>redakcja
>>Księga
>>linki
>>ankiety
>>wymiana
Najwyższe budynki na œwiecie

>>
CNT
>>Petronas T.
>>Sears Tower
>>WTC
>>Empire State B
>>Jin Mao
Najwyższe budynki w Polsce

>>
Pałac K i N
>>Warsaw T. C.
>>W.C.F.
>>Hottel Marriott
>>Intraco II
>>TPSA
>>Milennium P.
>>FIM Tower
Najwyższe budynki w Europie

>>
Commerzbank
>>Messetrum
>>Canada Squer
>>Lomonosov U.
>>Main Tower
>>Pałac K i N
Ciekawostki

>>Historia i
przyszłość  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

World Trade Center - USA


World Trade Center, czyli Światowe Centrum Biznesu, rozpoczęto budować w roku 1966 według projektu 2 architektów: Minoru Yamasaki i Emery Rotha. Budowa trwała 7 lat i pochłonęła 750 mln. dolarów. Centrum składało się z aż 7 budynków (World Financial Center) i było największym tego typu kompleksem na świecie. Jednak najsłynniejszą jego częścią były oczywiście 2 bliźniacze wieże, które miały po 110 pięter i wznosiły się na wysokość 415 i 417 metrów. Wieżowce znajdowały się na Manhattanie i zastąpiły słynne Empire State Building, który dotychczas był najwyższą nowojorską budowlą. Przez 4 lata były też najwyższym wieżowcem na świecie. Budynkiem który je przewyższył został Sears Tower wybudowany wkrótce w Chicago. Jeżeli jednak by liczyć znajdującą się na dachu WTC wielką antenę telewizyjną, to wieże mierzyłyby aż 526 m. i do 11 września byłby najwyższy na świecie. Twin Towers szybko stały się nie tylko symbolem Nowego Jorku, ale także symbolem całej Ameryki. Symbolem sukcesu i bogactwa. W wieżowcach znajdowały sie głównie biura, ale były tam też pokoje hotelowe, własna stacja metra, restauracje i kilkadziesiąt bardzo popularnych w Nowym Jorku i luksusowych sklepów, które umieszczono w podziemiach. Siedzibę miało tam ponad 500 największych swiatowych firm, agencji rządowych. Były to m.in. The Coffee, Sugar and Cocoa Exchange, The New York Cotton Exchange, Salomon Brothers Inc, American Express Bank, Sumitomo Bank Securities Inc, Morgan Stanley, Credit Suisse Group, Credit Suisse Group, Commerzbank, Deutsche Bank AG i inne. Powierzchnia biurowa wynosiła 800 000 m. kwadratowych, istniało aż 198 wind, największy na świecie system klimatyzacyjny. Codziennie kompleks odwiedzało od 70 do aż 150 tys. osób, pracowało w nim ok. 40 tys. mieszkańców Nowego Jorku. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego znajdującego się na 107 piętrze WTC 2 było można oglądać całą panoramę miasta, a także sąsiednie New Jersey. Niekiedy widoczność sięgała aż 50 km!!! W wieży nr 1 znajdowała sie na podobnej wysokości słynna restauracja "Windows of the World" gdzie było można zjeść lunch spoglądając jednocześnie przez szyby na panoramę miasta.
W biurach znajdujących się w WTC przeprowadzano niezliczone transakcje, dostarczano pomocy i informacji innym firmom chcącym inwestować na obcych rynkach, prowadzono kursy biznesu. Wkrótce budynki o tej nazwie zaczęły powstawać w wielu największych miastach światach, miały świadczyć o renomie i rozwinięciu gospodarczym państw, w których sie znajdowały. Dla wielu były też symbolem globalizacji. Należały one do wspólnej organizacji WTCA mającej ułatwiać handel międzynarodowy. Powstała ona w 1970 roku. Jednak żaden z nich nie mógł się równać z nowojorskim World Trade Center.
26 lutego 1993 wieże były po raz pierwszy celem ataku terrorystycznego. W jednym z samochodów znajdujących sie w podziemnym garażu podłożono bombę. Eksplodując wyrządziła ona szkody oceniane na 300 mln dolarów. Wybuch jednak nie uszkodził konstrukcji budynku, co było celem terrorystów. Jednak nie obyło się bez ofiar: ponad 500 osób zostało rannych, a 6 z nich niestety zmarło. W tym samym dniu do redakcji "New York Timesa" doszedł list w którym do zamachu przyznał się "5 batalion Armii Wyzwolenia", który zapowiedział też dalsze zamachy, jeżeli USA nie przestanie wspierać polityki Izraela. Jednak szybko udało się złapać członków tej grupy i w 1995 roku skazano ich na dożywotnie więzienie. Byli to terroryści z Egiptu, Sudanu i Jordanii na czele z szejkiem Omarem Abdelem Rahmanem. 3 lata później dołączył do nich też Ramzie Yousef, którego wcześniej nie udało się zlokalizować. Sprawcy przyznali, że bomba miała uszkodzić budynki i doprowadzić do ich zawalenia. Niestety faktem stało się to już we wrześniu 2001 roku. Krótko przed tym WTC sprzedano za 3 miliardy dolarów, a tereny na których istniał wynajęto na natępne 99 lat.
Dzień 11 września 2001 będzie już chyba zawsze kojarzony z zamachem terrorystycznym na World Trade Center, w skutek którego te jedne z największych i najwspanialszych budowli znikły z powierzchni ziemi. Tego dnia nowojorczycy jak zwykle wstając rano i idąc do pracy nie przypuszczali, że już za parę godzin nie będzie istniał symbol Nowego Jorku, że już nigdy nie będzie tak jak kiedyś i że już nigdy nie zobaczą wielu swoich bliskich. Mimo, że moja strona jest poświęcona WTC przed zamachem, nie można o nim nie napisać, przez szacunek dla zmarłych tam osób. Jednak nie zamieszczę zdjęć z ataku, tylko kilka zdjęć które ukazują NYC bez WTC. Zdjęcia te w większym stopniu mówią o tej tragedii i obrazują cierpienie tych ludzi.
O godzinie 8.45 w wieżę WTC uderzył samolot pasażerski Boeing 767 z 92 osobami na pokładzie. 18 minut później w drugą wieżę uderzył Boeing 757 z 64 osobami na pokładzie. Po pierwszym uderzeniu wszyscy myśleli, że jest to wypadek. Jednak 2 uderzenie nie pozostawiło wątpliwości, ze jest to zaplanowany atak terrorystyczny, pierwszy atak na USA od 7.12.41, gdy japończycy zaatakowali Pearl Harbor. Zdesperowani nowojorczycy przyglądali się tragedii. Z czasem były widoczne coraz gorsze sceny. Ludzie wyskakiwali z okien WTC bo woleli tak zginąć, niż usmażyć sie w płomieniach. Strażacy pędzili na kolejne piętra WTC by ratować rannych. Nikt nie przypuszczał, że drapacze chmur mogą sie zawalić. Nie bez przyczyny budynki miały tak mocną konstrukcję. Wytrzymała ona uderzenia i najprawdopodobniej World Trade Center nadal by stało, gdyby nie gorące paliwo, które roztopiło stal. Po 1 h i 45 min. od pierwszego uderzenia wieżowce już nie istniały. Zginęli nie tylko pasażerowie samolotów, ludzie którzy pracowali w biurach, ale także strażacy i gapie, którzy byli zbyt blisko budynków. Łącznie było to ponad 6 tys. ludzi. Po większości nic nie pozostało. Oprócz wież WTC zawaliły się 2 kolejne budynki należące do kompleksu World Trade Center, kilka innych miało uszkodzoną konstrukcję. Wielu do dzisiaj nie może uwierzyć w tragedię jaka się wydarzyła.
Oprócz Nowego Jorku terroryści zaatakowali też Washington. Jeden samolot uderzył w Pentagon, 2 najprawdopodobniej zmierzał na Biały Dom, ale dzięki buntowi pasażerów siedziba George'a Busha nie ucierpiała. Niestety i tu były ofiary, bo samolot rozbił się na polu w Pensylwanii niedaleko Philadelphii. Dosyć szybko FBI i CIA ustaliły, że za zamachami stoi grupa terrorystyczna Al Quaida z Osamą Ben Ladenem na czele. Nie przyznawał sie on początkowo do zamachu, później przedstawiono dowody jego winy. Ameryka odpowiedziała na ataki jak na akt wojny. Za cel postawiono sobie zniszczyć Al Quaidę, światowy terroryzm i schwytać Ben Ladena. Po wielotygodniowych bombardowaniach Afganistanu gdzie żyli terroryści, reżim talibów upadł i zaczęto odbudowę tego kraju oraz wprowadzono demokratyczny rząd. Większość osób odpowiedzialnych za zniszczenie WTC schwytano lub zabito. Osama ben Laden, który ukrywał sie w Afganistanie, najprawdopodobniej nie przeżył nalotów, a talibowie przeszli do historii. Afganistan będzie odbudowywany. Jednak nie zwróci to życia ofiarom WTC. Panorama Nowego Jorku na zawsze się zmieniła. Zmienił się też sposób myślenia nowojorczyków.
Obecnie, mimo że tereny na których stały WTC są wciąż odgruzowywane, trwają spekulację, co na nich powstanie. Wiemy już na pewno, że będzie tam pomnik poświecony ofiarom. Najprawdopodobniej będzie on zbudowany z części gruzów WTC. Część polityków chce odbudowania wieżowców, które niczym by się nie różniły od tych, stojących przed 11 września. Inni chcą wybudować coś zupełnie innego i przede wszystkim wyższego, wspanialszego. Pojawiły się też głosy, by nic nie budować, a na obszarach po WTC stworzyć park.

World Trade Center World Trade Center World Trade Center World Trade Center World Trade Center


Serwis Warcraft3


Stary wygląd str. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(c) Copyright by MIKI
Wszelkie prawa zastrzeżone